Civilzóna

„Gyerekkel vagyok” – felmérés készült a hazai kórházak gyermekbarát működéséről

gyerekhospice2

Magyarországon most először végeztek felmérést arról, hogy mennyire gyermekbarát a kórházak működése. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) betegjogi kampányának végén egy interaktív honlap készül, amelyen majd követni tudjuk, melyik intézmény gyermekbarát. A cél: 2016-ra csak olyan kórházak legyenek itthon, ahol biztosítva van a szülők jelenléte a beteg gyerek mellett.

„Ha a gyermeket kiszakítják a környezetéből, tele van félelmekkel és kérdésekkel, amit a szülői jelenlét jelentősen tud oldani. A kommunikáció is gördülékenyebb lehet, hiszen a szülővel közlékenyebb a gyermek, mint az orvossal” – magyarázza Bence Rita, miért fontos, hogy a gyerekek ne maradjanak magukra a kórházi tartózkodás során. A TASZ Betegjogi és Önrendelkezési Jogi Programjának vezetője azt mondja, a hozzájuk beérkező panaszok arra engednek következtetni, hogy a hazai gyakorlat jelenleg korántsem egységes, vagyis nem kiszámítható, hogy melyik kórházakban engedik a gyermekkel való együttlétet. Ezért március végén a TASZ közérdekű adatigényléssel kereste meg az összes olyan kórházat, ahol gyermekosztály, illetve szülészet működik.

(tovább…)

Miért kell hibáznunk ahhoz, hogy jó szülők lehessünk?

gyorgyi1

Remény, akarat, szándék. Kompetencia, hűség, szeretet. Gondoskodás, bölcsesség, halálfélelem. Mindannyian ismerjük e szavak jelentését, de vajon értjük is a működésüket? Miként lehetünk többek, ha ismerjük személyiség-fejlődésünk térképét? Hogyan ismerhetjük fel a családi működés zavarait? Kérdések, felismerések és önvizsgálat. A Feldmár Intézet legutóbbi előadásán jártam.

Nincs olyan ember, aki időről-időre ne állna meg, és ne gondolkodna el: melyek voltak gyermekkorának legfontosabb élményei, mi az, amit ebből az időszakból felnőttként magával cipel, és vajon mi az a tudás, amit maga is szeretne átadni saját gyermekének. A Feldmár Intézet zsúfolásig telt terme láttán úgy tűnik, a személyiség lélektan mindenkit érdekel; az első gyermekének nemrég életet adó édesanyától, a már többunokás nagymamán át, a gyermekét egyedül nevelő édesapáig. Gógl Györgyi pszichológus ezúttal a gyermekek viselkedészavarairól beszélt.

(tovább…)

Színház – másképp

szobor

Kísérletezés, fejlesztés, merész, sokszor tabunak számító témák. Színházzal, színházi neveléssel foglalkozik a jövőre 20. születésnapját ünneplő Káva Kulturális Műhely. A héten az OFF-Biennálé Budapest kortárs művészeti programsorozaton vesznek részt.

A Káva elsősorban gyerekeknek és fiataloknak készít úgynevezett részvételen alapuló előadásokat. A módszer lényege, hogy a középpontba a majdani nézőt helyezi. A darabok témájának kiválasztásakor minden esetben valamilyen emberi, erkölcsi vagy társadalmi kérdést, problémát vizsgálnak.

„Egyfajta nyílt társadalmi fórumként látjuk és láttatjuk az előadásainkat, ahol lehetőségünk van közösen egyeztetni a véleményünket, gondolatainkat, egy-egy mindannyiunk számára releváns kérdésről, problémáról” – magyarázza Takács Gábor, a Káva színész-drámatanára.

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az NLCafé-ra!