Civilzóna

Filmmel az előítéletek ellen

munka_kozben

Több olyan nemzetközi médiafejlesztési projektet valósított meg az elmúlt években egy prágai központú hírportál, amelyeknek célja a romákkal kapcsolatos előítéletek és sztereotípiák visszaszorítása volt. A Transitions által irányított projektek keretében 4 éven keresztül, roma és nem roma újságírók több tucat filmet készítettek közösen Magyarországon, Bulgáriában, Csehországban, Romániában és Szlovákiában.

A programban itthonról 14 roma és nem roma újságíró vett részt. A Színesen és elfogulatlanul című két éves projektben 25 rövid videó-dokumentumfilm készült, majd ezt követte 2012-2014-ben a Romák – itthon Európában, amelynek során további 15 filmet forgattak a résztvevő öt országban. Az újságírók a rövid videós dokumentumfilm-készítési modell alapján gyártották filmjeiket. Az amerikai hírmédiában ez a modell elterjedtebb, mint Európában, ezért a Miami Egyetem oktatóinak, szakembereinek útmutatásával zajlott a munka.

A film lehetővé teszi, hogy azok az emberek szólaljanak meg, akik egyébként nem szerepelnek a hírekben, akiknek ritkán adatik meg, hogy elmondják nyilvánosan, amit gondolnak. Az újságíró a háttérben marad, tehát csupán láttatja az eseményeket, megszólaltatja a szereplőket” – mondja a hazai koordinációt végző Független Médiaközpont igazgatója, Móricz Ilona arra a kérdésre, hogy miért épp a filmet választották a projekt kommunikációs formájaként.  (tovább…)

Fogadj örökbe egy kertet! Vagy kettőt…

2012-ben egyedülálló program indult a borsod megyei Hejőszalontán. A Pro Lecsó új alapokra helyezi a közösségi mezőgazdálkodást, mégpedig oly módon, hogy vegyszermentes zöldségtermesztéssel ad választ olyan összetett társadalmi-gazdasági problémákra, mint a munkanélküliség vagy a kirekesztettség.

F+-szerkert

A Pillangó Fejlesztések által kidolgozott módszer azon hátrányos helyzetű településeknek nyújt alternatívát, ahol nincs, vagy csak nagyon minimális a lehetőség helyben végezhető munkára. A módszertan segítségével nem csupán vegyszermentes kertészet tervezését, beindítását végzik, hanem a résztvevők folyamatos képzését, egy speciális iskolán kívüli felnőttoktatási program segítségével. A szervezők valójában egy remekül működő, a gyakorlati vidékfejlesztésben használható módszert dolgoztak ki.

„A kertészeti termelés 2014-ben 3 településen, 30 résztvevővel zajlott, akik fejenként 300-600 kg friss zöldséget vittek haza családjuk részére a szezon során, ami jelentősen hozzájárult az élelmiszer-biztonságukhoz” – mondja Kassai Melinda, a Pillangó Fejlesztések vezetője. Ez közvetett jövedelmet jelent a különösen hátrányos helyzetű, segélyen élő, de más kispénzű embereknél is. Arról nem is beszélve, hogy észrevétlenül kerülnek ki abból a státuszból, hogy mindig csak segélyéért járnak az önkormányzathoz. A zöldségek jelentős része otthon, saját háztartásban kerül elfogyasztásra.

„Fontosnak tartjuk az egyéni motiváció kialakítását és folyamatos fejlesztését. Ennek része, hogy a résztvevők a megtermelt zöldségeket a saját döntésük szerint használhatják fel. Gondoljunk csak bele, hogy annak, aki 22 ezer forint segélyből él, mekkora segítséget jelent, hogy kellő mennyiségű, vitamindús, egészséges táplálék jut az asztalra” – magyarázza Kassai Melinda.

palanta_telepites

Palánta-telepítés Hejőkeresztúron

(tovább…)

Örömszerzés másképp: adj élményt!

 

adj_egy_elmenyt

 

Végy egy élményt, adj hozzá egy kis segítő szándékot, majd fűszerezd meg egy csipet nyitottsággal!

A fenti „recept” egy egyedülálló kampány legfontosabb elemeit tartalmazza. Az Élményalap célja, hogy olyan platformot teremtsen, ahol lehetőség nyílik az „ép” és a fogyatékossággal élő emberek közötti párbeszédre. Úgy működik, mint egy banki alap, csak nem pénzt kell beletenni, hanem élményt. A képlet egyszerű: az élmény-megvalósítók összegyűjtik az élményeket, amelyek közül aztán a fogyatékossággal élők szabadon válogathatnak; ezt követően pedig jöhet a megvalósítás. A programsorozat küldetése: felkelteni a közösségben rejlő segítő szándékot, elősegíteni az egymásról szerzett közös tapasztalatokat, mindezek révén pedig támogatni a társadalmi el- és befogadást. A példaértékű kezdeményezést az elsősorban értelmileg akadályozott emberek számára támogató szolgáltatásokat és foglalkoztatási programokat működtető Fogd a Kezem Alapítvány indította.

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az NLCafé-ra!