Civilzóna

„Kivirulnak, ahogy az első zöld hajtás kibújik a földből”

zoldsegek2

„Hova utazol hétvégén?” „Hejőkeresztúrra.” „Már megint?!” Hát igen. Lassan hazajárok a dél-borsodi településre, és már elmondhatom, hogy egyre több az ismerős. Június végén annak jártam utána, hogyan jut el egy alapvetően közösségi gazdálkodásra épülő program egészen az értékesítésig.

Mi az: kevés erőforrás szükséges hozzá, olcsón juttat egészséges élelmiszerhez, javítja a gazdasági helyzetet és nem szennyezi a környezetet? A válasz: Pro Lecsó. A 2012-ben Hejőszalontán indult programról korábban már beszámoltunk itt, a Civilzónán. Most arra próbáltam választ találni, milyen hosszú távú lehetőségeket rejt magában az elsősorban olyan hátrányos helyzetű településeknek kidolgozott program, ahol nincs vagy csak nagyon minimális a lehetőség helyben végezhető munkára.

(tovább…)

Fogadj örökbe egy kertet! Vagy kettőt…

2012-ben egyedülálló program indult a borsod megyei Hejőszalontán. A Pro Lecsó új alapokra helyezi a közösségi mezőgazdálkodást, mégpedig oly módon, hogy vegyszermentes zöldségtermesztéssel ad választ olyan összetett társadalmi-gazdasági problémákra, mint a munkanélküliség vagy a kirekesztettség.

F+-szerkert

A Pillangó Fejlesztések által kidolgozott módszer azon hátrányos helyzetű településeknek nyújt alternatívát, ahol nincs, vagy csak nagyon minimális a lehetőség helyben végezhető munkára. A módszertan segítségével nem csupán vegyszermentes kertészet tervezését, beindítását végzik, hanem a résztvevők folyamatos képzését, egy speciális iskolán kívüli felnőttoktatási program segítségével. A szervezők valójában egy remekül működő, a gyakorlati vidékfejlesztésben használható módszert dolgoztak ki.

„A kertészeti termelés 2014-ben 3 településen, 30 résztvevővel zajlott, akik fejenként 300-600 kg friss zöldséget vittek haza családjuk részére a szezon során, ami jelentősen hozzájárult az élelmiszer-biztonságukhoz” – mondja Kassai Melinda, a Pillangó Fejlesztések vezetője. Ez közvetett jövedelmet jelent a különösen hátrányos helyzetű, segélyen élő, de más kispénzű embereknél is. Arról nem is beszélve, hogy észrevétlenül kerülnek ki abból a státuszból, hogy mindig csak segélyéért járnak az önkormányzathoz. A zöldségek jelentős része otthon, saját háztartásban kerül elfogyasztásra.

„Fontosnak tartjuk az egyéni motiváció kialakítását és folyamatos fejlesztését. Ennek része, hogy a résztvevők a megtermelt zöldségeket a saját döntésük szerint használhatják fel. Gondoljunk csak bele, hogy annak, aki 22 ezer forint segélyből él, mekkora segítséget jelent, hogy kellő mennyiségű, vitamindús, egészséges táplálék jut az asztalra” – magyarázza Kassai Melinda.

palanta_telepites

Palánta-telepítés Hejőkeresztúron

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az NLCafé-ra!